Czy sprzątanie po zmarłych jest drogie?

Ile kosztuje sprzątanie po zmarłym

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko ogromna przykrość, lecz także konieczność załatwienia licznych spraw związanych ze zgonem. Jedną z nich jest dokładne wysprzątanie mieszkania tak, by nie stwarzało zagrożenia biologicznego dla otoczenia. Nadal jeszcze nie wszyscy decydują się na zamówienie firmy sprzątającej z obawy o zbyt wysokie koszty. Czy słusznie?

Ile kosztuje sprzątanie po zmarłym?

Nie istnieje jedna, ustalona odgórnie cena za tego typu usługę. Przykładowo firma Vector, specjalizująca się m.in. w sprzątaniu po zgonach, stosuje metodę wyceny indywidualnej, która zależy od następujących czynników:

  • doświadczenie,
  • posiadany sprzęt,
  • metraż powierzchni zanieczyszczonej,
  • stopień zanieczyszczenia,
  • stopień rozkładu ciała,
  • ilość śmieci do utylizacji,
  • rodzaj dobranych metod,
  • przyczyny śmierci,
  • konieczność dezynsekcji lokalu.

Sprzątanie domów po zgonach to czynność złożona i wysoce niebezpieczna, dlatego tak ważne jest powierzenie jej profesjonalistom, dzięki czemu zyskasz całkowitą pewność, że po jej zakończeniu Twój dom jest w pełni bezpieczny.

Ile kosztuje sprzątanie po zmarłym

Jak przyczyna śmierci wpływa na koszt usługi?

Zdawać by się mogło, że wynajęcie firmy sprzątającej jest niezbędne tylko w przypadkach śmierci drastycznej typu wypadek, samobójstwo lub zabójstwo – są to sytuacje wiążące się z powstawaniem znaczącej ilości niebezpiecznych dla otoczenia zabrudzeń. Błąd! Dezynfekcja mieszkania po zgonie jest absolutnie niezbędna również wtedy, gdy dojdzie do niego z przyczyn naturalnych. Dlaczego?

Czy profesjonalne sprzątanie po śmierci naturalnej jest konieczne?

Wiele osób udzieliłoby w tym miejscu odpowiedzi przeczącej, lecz nie będzie ona właściwa. O ile konieczność dezynfekcji po zabójstwie lub samobójstwie nie wymaga tłumaczenia (ślady krwi, płynów ustrojowych, fragmenty ciała i inne), o tyle już zgon z przyczyn naturalnych dla wielu jest kwestią dyskusyjną. Poniżej opisujemy ważne argumenty za profesjonalnym sprzątaniem po zmarłych.

Obecność toksyn

Rozkładające się ciało wytwarza niebezpieczne dla zdrowia i życia toksyny uszkadzające m.in. działanie układu oddechowego i pokarmowego, prowadząc do groźnych zatruć, a nawet do zgonu.

Pojawienie się insektów

Jeśli zwłoki znajdują się w pomieszczeniu zbyt długo, zaczynają przyciągać różnego rodzaju insekty – mogą one pozostać w pomieszczeniu nawet po usunięciu z niego ciała, a samodzielna walka z nimi nie będzie zbyt skuteczna.

Wysoki stopień zaniedbania mieszkania

Zgon naturalny dotyka najczęściej osoby starsze, mieszkające nierzadko samotnie w zaniedbanych mieszkaniach. Długo niesprzątanie pomieszczenie również może być z różnych powodów niebezpieczne m.in. dla dzieci lub alergików, dlatego też wezwanie przygotowanej na trudne sytuacje ekipy nabiera szczególnego znaczenia.

Jakie metody są najczęściej stosowane podczas sprzątania po śmierci?

Zamgławianie

W firmie Vector przeprowadzamy je z wykorzystaniem zamgławiacza Airfog ULV. Stosujemy tutaj metodę kapsułkową. Rozpylany w pomieszczeniu środek dezynfekcyjny występuje w niewielkich cząsteczkach, które bez problemu docierają w każdą szczelinę, usuwając wszelkie zabrudzenia i insekty.

Ile kosztuje sprzątanie po zmarłym

Ozonowanie

Jest to nic innego, jak wykorzystanie dezynfekcyjnych właściwości ozonu wynikających z jego specyficznej budowy. Ozon to cząsteczka tlenu składająca się z trzech atomów. Trzeci atom odłącza się od cząsteczki, wchodząc w reakcję z innymi związkami i niszcząc je. Stosowany przez nas generator przemysłowy DS-46-RHR umożliwia przeprowadzenie w pełni skutecznego ozonowania.

Dezodoryzacja

Można ją przeprowadzać na kilka sposobów. Wspomniane wyżej zabiegi również mają właściwości dezodoryzujące, czyli zwalczające skutecznie przykre zapachy. Oprócz nich wykorzystujemy również dezodoryzację z wykorzystaniem promieniowania UV, wspierającą także walkę z pleśnią, grzybem czy też roztoczami. Stosujemy również węgiel aktywny, który wykorzystujemy w mniej drastycznych przypadkach, takich jak. m.in. usuwanie nieprzyjemnego zapachu nowych mebli lub usuwanie woni dymu tytoniowego.

Dezynsekcja

Można ją przeprowadzać na wiele sposobów, w tym wykorzystując metody opisane powyżej. Inne sposoby obejmują m.in. wykorzystanie metody chemicznej, polegającej na rozpyleniu atestowanego środka chemicznego. Jeśli jednak cenisz sobie metody niestwarzające szkody dla środowiska naturalnego, oferujemy wymrażanie insektów metodą Cryonite lub metodę termiczną HOT FOOG z wykorzystaniem mgły o temperaturze 245oC.

Czy warto sprzątać samodzielnie, by zaoszczędzić?

W żadnym wypadku. Bez względu na to, ile kosztuje sprzątanie po zmarłym, wciąż jest konieczne z licznych powodów, jakie opisaliśmy powyżej. Walka z zanieczyszczeniami we własnym zakresie nie pomoże skutecznie usunąć charakterystycznego, trupiego odoru, nie będzie skuteczne w walce z inwazją insektów, a do tego może być wyjątkowo przykrą czynnością. Aby oszczędzić sobie trudu i ryzyka, skorzystaj z pomocy specjalistów.