Jak wygląda praca technika sprzątania miejsc po zgonach?

dezynfekcja

Praca w zawodzie technika specjalizującego się w sprzątaniu po zmarłych potrafi być niezwykle ciekawa. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się osoba, która pracuje w profesjonalnej firmie, a także jakie kwalifikacje powinna posiadać, aby bezpiecznie oraz skutecznie realizować wyznaczone zadania. Jak zatem wygląda praca technika sprzątania miejsc po zgonach? 

Kim jest technik sprzątania miejsc po zgonach? 

Śmierć nie zawsze jest tak spokojna, jak sobie wyobrażamy. W wielu przypadkach dochodzi do niej w dramatycznych okolicznościach lub w samotności. W obu tych przypadkach konieczna jest specjalistyczna pomoc osób, które dzięki doświadczeniu i przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, zajmie się sprzątaniem po zmarłych. Zawód z pewnością nie należy do przyjemnych ze względu na widoki, na jakie technicy są narażeni podczas codziennej pracy. Jednakże, jest to praca wymagająca uwagi i dokładności.

Do kompleksowego usunięcia śladów zgonów z pomieszczeń nie trzeba ukończyć studiów wyższych. Konieczne jest za to posiadanie certyfikatu ukończenia odpowiedniego kursu, dzięki któremu technik uzyskuje podstawową wiedzę niezbędną do pracy w zawodzie. 

Kurs na technika sprzątania po zgonach obejmuje między innymi poznanie zasad BHP, w szczególności zagrożeń związanych z codzienną pracą, jak i zapoznania się z koniecznością noszenia środków ochrony osobistej. Na tego typu szkoleniu kursanci poznają przepisy i wymogi sanitarne. Istotnym punktem jest zdobycie umiejętności do obsługi sprzętu i narzędzi, które służą do czyszczenia, dezynfekcji, oznowania i innych czynności wykonywanych podczas sprzątania po zmarłym. 

Kto może zostać technikiem sprzątającym po zmarłym? 

Praca technika sprzątania po zgonach nie jest jednak dla każdego. Drastyczne miejsca śmierci, na których znajdują się między innymi płyny ustrojowe denatów, silny fetor czy stanowiące zagrożenia dla zdrowia odpady biologiczne, to tylko część aspektów tej pracy, z którymi na co dzień mierzy się technik. Odpowiednie przygotowanie psychiczne, które ułatwi radzenie sobie z trudnymi emocjami, jest kluczowe do tego, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie. 

Kursy na technika sprzątania miejsc po zgonach obejmują również szkolenie, które przygotowuje psychicznie na każde wyzwanie. Warto jednak pamiętać, że tylko najlepsi specjaliści są w stanie opanować emocje i dokładnie przystąpić do czynności dezynfekujących. 

Praca technika sprzątania po zgonach – jak wygląda? 

Sprzątanie miejsc po śmierci, niezależnie czy wystąpiła ona z przyczyn naturalnych, czy jej powodem było samobójstwo lub morderstwo, różni się od tradycyjnego oczyszczania mieszkań i placówek użytku publicznego. W obu przypadkach chodzi przede wszystkim o dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, ale w przypadku sprzątania po zgonach są one o wiele bardziej niebezpieczne. Ciało, które leżało wiele godzin, dni, wydziela silne toksyny, które są bezpośrednim zagrożeniem zdrowia u osób mających z nim styczność.

Ilość bakterii i drobnoustrojów przenikających przez przedmioty, mającymi styczność z denatem, wymagają zupełnie innego sposobu dezynfekcji niż tradycyjne sprzątanie. Sprzątanie po zmarłych w Świebodzinie i innych miastach, przeprowadzane jest etapowo i w zależności od stopnia zanieczyszczenia, wykorzystuje się do tego inne metody, sprzęt oraz profesjonalne środki chemiczne. dezynfekcja

Z jakimi wyzwaniami musi mierzyć się technik sprzątania po zgonach? 

Osoba pracująca jako technik sprzątania po zgonach jest narażona na kontakt z toksynami, drobnoustrojami oraz bakteriami, które mogą negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Styczność z niebezpiecznymi substancjami zalicza się do jego ryzyka zawodowego. Dlatego też profesjonalne firmy zajmujące się sprzątaniem po zmarłych, ubierają odzież ochronną, mającą za zadanie zapewnić szczelność i maksymalne bezpieczeństwo. Kombinezon i maski chronią przed przedostaniem się toksyn do organizmu. 

Inna kwestią, z jaką mierzą się technicy w tym zawodzie, to trudność poradzenia sobie z emocjami i tym, co mogą zastać na miejscu. Dlatego tak istotne jest, aby w trakcie przygotowań do pracy technika uwzględnić aspekt psychiczny. Technicy współpracujący z rodziną zmarłego, powinni także wykazać się empatią, delikatnością oraz cierpliwością podczas swojej pracy. 

Praca technika sprzątania miejsc po zgonach nie należy do najłatwiejszych, jednak pomoc specjalistów jest niezwykle potrzebna. Samodzielne usuwanie śladów śmierci z pomieszczeń nie jest dobrym rozwiązaniem – warto skorzystać z profesjonalnej firmy, z bogatym doświadczeniem i kwalifikacjami.