Jak czyścić nagrobki z granitu?

czyszczenie nagrobka granitowego

Granit to jeden z najlepszych kamieni wykorzystywanych do produkcji nagrobków. Ma szereg zalet: jest bardzo odporny na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, które ulegają częstej i szybkiej zmianie, wykazuje też wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. A jak pielęgnować granitowe nagrobki?

Jakie środki są odpowiednie do czyszczenia granitu?

Do czyszczenia granitu najlepiej nadaje się czysta woda, bez dodatku detergentów, które mogłyby zniszczyć granit. Środki chemiczne wchłaniają się głęboko w strukturę kamienia, co uniemożliwia ich usunięcie. Ewentualnie można dodać symboliczną ilość płynu do naczyń lub octu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie jego oddziaływania na granit na niewielkiej, niezbyt widocznej powierzchni. Jeśli nie widać uszkodzeń, można wówczas przystąpić do działania. Niedozwolone są wszelkiego rodzaju pasty czyszczące, gdyż mogą zawierać substancje tłuste lub żrące, co mogłoby spowodować nieusuwalne plamy.

Kolejną kwestią jest pielęgnacja liter na nagrobku. Jeśli są one wykonane z metalu, trzeba będzie uważać, by nie zaśniedziały. Dopuszczalne są pasty do metalu lub nawet specjalnie stworzone pasty do czyszczenia liter na nagrobkach. Trzeba jednak bardzo uważać, by czyścić litery w sposób, który nie dopuści do jej kontaktu z powierzchnią nagrobka, bo powstałe plamy mogą nie kwalifikować się już do usunięcia. Najlepszą decyzją jest wybór liter, które zachowają dobrą jakość i doskonały wygląd nawet po kilku latach od montażu.

Co się zaś tyczy stawianych na nagrobku zniczy, to celem zapobieżenia plamom z wosku, warto zaopatrzyć się w takie, które mają już podstawki. Gdy jednak plama się już pojawi, wosk należy usuwać bardzo delikatnie. Plama w ciągu kilku tygodni powinna zniknąć sama.

Ogólne wskazówki dotyczące czyszczenia nagrobków

Nagrobek powinien być czyszczony co najmniej raz w miesiącu i nie rzadziej niż raz na kwartał. Zależy to też oczywiście od panującej pogody. Warto o tym pamiętać, by nagrobek nie zmatowiał. Jeśli mamy do czynienia z porastającym grób mchem, nie potrzebujemy wymyślnych środków – nie warto narażać nagrobka na szkodliwe działanie detergentów. Jedyne, co potrzeba, to odrobina ciepłej wody i drewniana łopatka. Nie stosujemy żadnych twardych narzędzi z ostrymi zakończeniami, spowodują one nieestetyczne rysy na granicie.

W żadnym wypadku nie pastujemy ani nie stosujemy środków pokrywających granit ochronną warstwą oleju. W procesie obróbki kamień zyskuje wystarczający połysk, którego nie trzeba polepszać, a smarowanie go stworzy tłustą warstwę, sprzyjającą osiadaniu się brudu i kurzu, kamień zaś musi „oddychać”.

Na rynku wciąż pojawiają się „cudowne” specyfiki do czyszczenia nagrobków. Nie ulegajmy jednak reklamie zbyt łatwo. Nowy produkt może okazać się dobrym wyborem, lecz lepiej to przedtem sprawdzić lub poradzić się fachowca. W przeciwnym razie możemy całkowicie zniszczyć nagrobek.

Pielęgnacja ważna nie tylko od święta

Stosując się do wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji granitowego nagrobka, nie ma obaw o konieczność zbyt szybkiej renowacji. Jest jednak inna kwestia, do której nie każdy się stosuje. Wiele osób wyrusza na cmentarze na kilka dni przed Świętem Zmarłych, by zadbać o pomniki bliskich osób. Na co dzień jednak czynność ta idzie w zapomnienie, co w przedświątecznym okresie może przysporzyć więcej pracy. Skuteczna jest tylko regularna pielęgnacja, która pozwoli zachować piękny wygląd nagrobka na dużo dłuższy czas. Warto mieć to na uwadze, zanim znów odłożymy wyczyszczenie grobu na „ostatni dzwonek” przed świętem.


„Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia

„Kamieniarz” Sp. z o.o. to firma, która zajmuje się wykonywaniem kamiennych blatów za zamówienie. W ofercie między innymi znajdują się blaty z marmuru, konglomeratu kwarcytowego oraz granitu. Blaty „Kamieniarz” Sp. z o.o to gwarancja najwyższej jakości produktu skrojonego na potrzeby klientów.

 

 

 

 

 

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl