Jak sprzątać w mieszkaniu alergika? Praktyczne porady

dezynfekcja

Sprzątanie w mieszkaniu osoby cierpiącej na alergie wymaga nie tylko zrozumienia specyfiki tej choroby, ale również zastosowania odpowiednich metod i narzędzi, aby efektywnie minimalizować objawy alergiczne. Alergie mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i komfort życia, dlatego niezbędne jest, aby każdy, kto mieszka z alergikiem lub sam nim jest, posiadał wiedzę na temat odpowiedniego utrzymania czystości domu. Continue reading

Jak wygląda praca technika sprzątania miejsc po zgonach?

dezynfekcja

Praca w zawodzie technika specjalizującego się w sprzątaniu po zmarłych potrafi być niezwykle ciekawa. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się osoba, która pracuje w profesjonalnej firmie, a także jakie kwalifikacje powinna posiadać, aby bezpiecznie oraz skutecznie realizować wyznaczone zadania. Jak zatem wygląda praca technika sprzątania miejsc po zgonach?  Continue reading

Jak czyścić nagrobki z granitu?

czyszczenie nagrobka granitowego

Granit to jeden z najlepszych kamieni wykorzystywanych do produkcji nagrobków. Ma szereg zalet: jest bardzo odporny na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, które ulegają częstej i szybkiej zmianie, wykazuje też wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. A jak pielęgnować granitowe nagrobki? Continue reading

Czy sprzątanie po zmarłych jest drogie?

Ile kosztuje sprzątanie po zmarłym

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko ogromna przykrość, lecz także konieczność załatwienia licznych spraw związanych ze zgonem. Jedną z nich jest dokładne wysprzątanie mieszkania tak, by nie stwarzało zagrożenia biologicznego dla otoczenia. Nadal jeszcze nie wszyscy decydują się na zamówienie firmy sprzątającej z obawy o zbyt wysokie koszty. Czy słusznie? Continue reading

Czym usunąć sadzę ze ścian?

Czyszczenie sadzy ze ścian

Nawet w nowoczesnym budownictwie ryzyko wystąpienia pożaru jest niezwykle wysokie. Szczelna instalacja oraz regularne przeglądy nie likwidują niestety możliwości wybuchu pożaru. Skutki płomieni są ogromne – nie tylko zniszczony zostaje dobytek mieszkańców, ale dodatkowo problematyczne staje się doczyszczenie miejsca pożaru tak, aby móc w nim jak najszybciej zamieszkać.

Problemem są nie tylko skutki wybuchu dużego pożaru. Do wypadków dochodzi również tylko w jednym pomieszczeniu, na przykład podczas gotowania posiłku, gdzie sadza z płomieni pojawia się tylko na jednej ścianie. Samodzielnie usunięcie skutków pożaru, a już zwłaszcza szkodliwej dla zdrowia sadzy jest niezwykle trudne, przez co wiele osób nie decyduje się na ten krok. Warto w tym przypadku zdecydować się na profesjonalne usuwanie sadzy przez specjalistów.

Sadza na ścianach – jak ją usunąć?

Sadza na ścianach to nie tylko efekt wybuchu pożaru bądź bliskiej odległości płomienia świecy przy ścianie lub mebli. Dla osób, które korzystają z kuchenki gazowej, domowych piecyków czy posiadaczy kominków w salonie ten problem jest codzienną. Niestety, brzydkie czarne i tłuste ślady na ścianach nie prezentują się zbyt ładnie, dlatego też wiele osób stara się samodzielnie usunąć nieestetyczne plamy. W przypadku małych powierzchni i niewielkiej ilości sadzy jest to możliwe, aczkolwiek sadza po wybuchu pożaru lub duża jej ilość są nie tylko trudne w usunięciu, ale również niebezpieczne dla zdrowia.

Jak trwale usunąć sadzę ze ścian i zapobiegać jej pojawieniu się?

Podejmując się samodzielnemu usuwaniu sadzy ze ścian można się bardzo łatwo zdziwić, że to wcale nie jest takie proste. Tłusta sadza nie zmywa się wodą ani wodą z dodatkiem płynu do naczyń, a pozostawia nieestetyczne smugi lub odbarwienia.

Jeśli zależy nam na trwałym usunięciu plam po sadzy, warto zatrudnić do tego doświadczoną firmę.

Profesjonaliści zajmujący się sprzątaniem po pożarach nie tylko posiadają odpowiednią wiedzę do tego, aby usunąć trwale sadzę, ale również dysponują niezbędnym do tego sprzętem oraz preparatami chemicznymi. Jednocześnie tylko specjaliści, posiadający odpowiednie certyfikaty, po wyczyszczeniu plam z sadzy zabezpieczą to miejsce, aby w przyszłości sadza się już nie pojawiała.

Czyszczenie sadzy ze ścian

Doświadczona firma specjalizująca się w usuwaniu pozostałości po pożarze nie tylko oczyści powierzchnie z sadzy, ale także za pomocą ozonatora usunie nieprzyjemny zapach, który z pewnością długo unosiłby się w powietrzu.

Samodzielne usuwanie sadzy ze ścian – czy jest bezpieczne?

Wiele osób decyduje się na samodzielnie usuwanie sadzy ze ścian czy sufitu, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa z tym związanego. Podczas czyszczenia sadzy uwalnia się wiele toksycznych związków lotnych, które w łatwy sposób przedostają się do układu oddechowego, co w bardzo krótkim czasie przekłada się na poważne problemy z oddychaniem. Jednocześnie toksyny wdychane oraz wchłaniane przez skórę mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Dlatego nie warto samodzielnie podejmować się czyszczenia powierzchni z sadzy – niezależnie od ilości i jakości zastosowanych środków ochrony osobistej.

Jak zapobiec pojawieniu się sadzy na ścianie?

Wbrew pozorom można trwale usunąć sadzę z powierzchni, nawet tam, gdzie problem nawraca cyklicznie. Przeprowadzone przez profesjonalną firmę czyszczenie sadzy ze ścian obejmuje dokładne usunięcie pozostałości spalania z powierzchni, jak i również wykorzystanie specjalistycznych preparatów zapobiegających tworzeniu się sadzy. Najczęściej środki są dodawane do drewna, ale mogą być również nakładane bezpośrednio na powierzchnie narażone na osadzanie się sadzy.

Czyszczenie sadzy ze ścian – profesjonalna firma

Nieestetyczne ślady z tłustej sadzy pojawiają się bardzo często w mieszkaniach w efekcie spalania. Sadza może pojawić się blisko kominka, jak i kuchenki gazowej, ale na osadzanie się pozostałości spalania skarżą się również miłośnicy świec zapachowych. Dlatego w takich wypadkach warto zatrudnić profesjonalną firmę, specjalizującą się w czyszczeniu ścian z sadzy.

Doświadczeni pracownicy nie tylko usuną sadzę, ale również zabezpieczą miejsce przed jej ponownym pojawieniem się.

Kiedy skorzystać z usług firmy sprzątającej?

Firma sprzątająca Wrocław

Profesjonalne firmy sprzątające posiadają w ofercie usługi, dzięki którym możliwe jest zachowanie idealnego porządku w domu, biurze, lokalach, zakładach przemysłowych i innych miejscach. Skorzystanie z usług firmy sprzątającej daje komfort i zapewnia większe bezpieczeństwo, a także oszczędza czas.

Zalety korzystania z usług firmy sprzątającej

Osoby do sprzątania są zatrudniane w prywatnych domach, do sprzątania małych i średnich firm, dużych korporacji, hoteli, sklepów, przedsiębiorstw, uczelni, szkół i innych instytucji. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej daje gwarancję czystości i bezpieczeństwa. Wiele osób nie ma czasu na sprzątanie, nie lubi lub nie umie tego robić, a wynajęcie firmy sprzątającej to doskonała okazja do tego, aby zaoszczędzić czas i móc wykorzystać go w inny sposób.

Powierzanie zadań specjalistom jest obecnie bardzo modne, a trend wynajmowania firmy sprzątającej obserwuje się w całej Europie. Zatrudnienie sprzątaczki na pełny etat może być jednak zbyt drogie, dlatego idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalistów?

1. Brak czasu

Praca na pełny etat, dojazd do pracy i wykonanie wielu innych czynności związanych z obowiązkami dnia codziennego sprawiają, że często na sprzątanie domu nie ma już czasu. Wynajem firmy sprzątającej pozwala przeznaczyć wolny czas na odpoczynek.

Brak czasu to symbol XXI wieku. Dzięki pomocy specjalistów można zamienić przykry obowiązek w przyjemność.

2. Brak umiejętności

Wiele osób się do tego nie przyznaje, ale nie potrafi sprzątać. Wbrew pozorom sprzątanie wymaga sporo wiedzy i doświadczenia. Brak umiejętności sprawia, że np. przy odkurzaniu różnego rodzaju dywanów pojawiają się wątpliwości jak je dobrze wyczyścić. Obawa może pojawić się też przy czyszczeniu różnego rodzaju plam z wykładzin czy mebli. Mycie bardzo zabrudzonych powierzchni może powodować strach o zniszczenie, a konieczność użycia silnych detergentów lęk, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza u osób z delikatną skórą dłoni.

3. Brak chęci

Wiele osób nie lubi sprzątać. Odkurzanie, trzepanie dywanu czy zmywanie naczyń to dla nich przykry obowiązek. Możliwość wynajęcia firmy sprzątającej sprawia, że nielubiane czynności można zlecić komuś innemu. Brak chęci do sprzątania nie dotyczy firm, w których specjaliści lubią swoją pracę, a wszelkie wykonywane są przez nich obowiązki, są wykonywane z uśmiechem.

Firma sprzątająca Wrocław

4. Wynajmowanie biura

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy. Aby to było możliwe, a pracownicy funkcjonowali w higienicznych i bezpiecznych warunków, konieczne jest regularne sprzątanie. Wycieranie kurzu, przecieranie mebli, biurek, odkurzanie wykładziny i inne czynności wykonywane przez profesjonalne firmy sprzątające zapewniają efektywną pracę całego zespołu.

5. Oszczędność pieniędzy

W internecie można znaleźć wiele ofert, które zamieszczają osoby chętne do sprzątania w domu lub w biurze. Skorzystanie z usług pani lub pana sprzątających prywatnie na własną rękę może się jednak źle skończyć. Może się okazać, że osoby wyniosą kosztowne rzeczy z mieszkania lub zabiorą pieniądze, ponieważ ich celem nie jest pomoc w sprzątaniu, ale kradzież. W przypadku biur wynajęcie osoby do sprzątania w dłuższej perspektywie może być nieopłacalne. Trzeba wziąć pod uwagę konieczne do opłacenia składki, ubezpieczenie itp. Zwykle lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy sprzątającej.

6. Gwarancja satysfakcji

Wynajęcie firmy sprzątającej daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Podpisanie umowy z doświadczoną firmą sprzątającą Wrocław zapewnia wykonanie najwyższej jakości usługi. Wiele firm sprzątających oferuje swoim stałym klientom atrakcyjne rabaty, dzięki czemu w dłuższej perspektywie można liczyć na doświadczenie i pewność firmy na rynku.

Regularne sprzątanie to podstawa. Użycie silnych detergentów, dostępność do profesjonalnego sprzętu, ale też specjalne zabezpieczenia sprawiają, że aby sobie nie zaszkodzić, lepiej skorzystać z usług firmy sprzątającej.

Jesteś „chomikiem”, a Twój strych pęka w szwach? Gruntowne sprzątanie może zająć tylko kilka godzin!

Sprzątanie strychów

Strych to jedna z najbardziej użytecznych, ale często także najbardziej zagraconych części domu. To właśnie tam wynosimy zwykle wiele niepotrzebnych przedmiotów, pudełek, dekoracji, starych ubrań, a często także tzw. „przydasi” – rzeczy, które nie mają w tej chwili dla nas żadnej wartości, ale w przyszłości mogą okazać się użyteczne. Jeśli masz tendencje do przeładowywania swojego strychu, wynoszenia tam absolutnie wszystkiego i chomikowania zarówno przydatnych, jak i mniej praktycznych gadżetów, prawdopodobnie należysz do grona domowych chomików. Nie ma w tym nic złego, o ile pozornie nieszkodliwe gromadzenie nie urośnie do problemu zbieractwa. Jak skutecznie rozładować zagracony strych i przygotować użyteczną przestrzeń do przechowywania w zaledwie kilka godzin?

Samodzielne sprzątanie strychu – gdzie zacząć działania?

Jeśli Twój strych już teraz pęka w szwach, a Ty zastanawiasz się gdzie zmieścić kolejne pudełko świątecznych dekoracji zdjętych właśnie z choinki, prawdopodobnie warto pomyśleć już o odgraceniu strychu (lub piwnicy), przejrzeniu zgromadzonych zapasów i lepszym zorganizowaniu domowej przestrzeni magazynowej. Zadanie może być wymagające, szczególnie jeśli strych nie był sprzątany od wielu lat, a o wielu z nagromadzonych tam rzeczy nie masz nawet pojęcia. Samo ich przeglądanie, segregowanie i podejmowanie decyzji o tym co zachować może zająć kilka dni, szczególnie gdy na zadanie poświęcasz tylko kilka wolnych godzin dziennie.

Zacznij od gruntownego segregowania rzeczy i przeglądania każdego przedmiotu po kolei. Zastanów się, czy jest Ci realnie potrzebny, czy może jest składowany na strychu od kilkunastu lat z zamysłem „może kiedyś się przyda”.

W rzeczywistości większość takich rzeczy nie znajduje zastosowania prawie nigdy – trzymamy je, nawet nie przez wzgląd na sentyment, ale zwyczajnie dlatego, że nie potrafimy się ich pozbyć.

Na rzeczy sentymentalne (jak np. pierwsze ubranka dziecka) warto przeznaczyć jedno, odrębne pudło, ale nie zachowywać też wszystkiego – miło jest wrócić do pewnych wspomnień, ale w praktyce takie pudła z pamiątkami mogą leżeć zapomniane na strychu przez kilkadziesiąt lat.

Gdy już zorganizujesz wyraźne kategorie rzeczy do zachowania i wyrzucenia, przemyśl najbardziej odpowiedni sposób ich organizacji, przechowywania oraz utylizacji. Pamiętaj, że nie kierujemy się w takich przypadkach zasadą „wszystko do odpadów zmieszanych” – papiery niszczymy i wyrzucamy do odpowiednich kontenerów, a urządzenia, zbędne meble czy sprzęty oddajemy do punktów selektywnego zbioru odpadów.

Czy strych „chomika” może być dobrze zorganizowany?

Przygotowanie zadbanego, logicznie urządzonego i dającego przestrzeń na poruszanie się strychu jest jak najbardziej możliwe i osiągalne, nawet w przypadku zbieraczy. Po przeprowadzeniu segregacji z kroku 1 musisz zadbać o dokładne wysprzątanie i, w miarę potrzeby, wyremontowanie strychu, a następnie zainstalowanie półek i systemów przechowywania zabezpieczających rzeczy przed kurzem oraz wilgocią. Dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju pudełka i plastikowe kontenery. Wszystkie przedmioty staraj się układać logicznie, tak by miały swoje miejsce, były łatwe do znalezienia, z tymi najbardziej potrzebnymi ustawionymi tuż przy wejściu na strych.

Pozostaw też miejsce na przedmioty sezonowe – być może strych stanie się miejscem na przechowywanie pojemników z ubraniami zimowymi, dekoracjami świątecznymi, sprzętem grillowym i akcesoriami do sportów wodnych?

Sprzątanie strychu: postaw na pomoc profesjonalnej ekipy sprzątającej

Najtrudniejszym elementem sprzątania własnego strychu jest brak czasu. W przypadku „chomików” taki proces może zająć nawet kilkanaście dni, jeśli pod uwagę weźmiemy poświęcanie strychowi po kilka wolnych godzin dziennie po powrocie z pracy. Jeśli chcesz rozwiązać sprawę szybciej, skuteczniej, a jednocześnie nie przejmować się załatwianiem formalności związanych z wynajmem gruzu na kontener czy wywozu śmieci wielkogabarytowych, dobrym pomysłem może być zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej do pomocy przy uporządkowaniu strychu.

Sprzątanie strychów

Chcesz mieć problem szybko z głowy? Zdecyduj się na natychmiastową pomoc od fachowców, dla których profesjonalne sprzątanie strychów to codzienność.

Na jakie działania można liczyć w ramach takiej usługi? Ekipa sprzątająca wspomoże przede wszystkim w skutecznym pozbywaniu się zbędnych rzeczy – wynoszeniu ich z domu, sortowaniu śmieci oraz organizacji wywozu odpadów specjalnych, w tym gruzu, gabarytów czy sprzętów elektronicznych. Firma zajmie się także gruntownym sprzątaniem samego strychu, w tym jego ozonowaniem zapewniającym neutralizację charakterystycznego zapachu stęchlizny, kurzu oraz alergenów w powietrzu. Jeśli będzie to konieczne, firma sprzątająca może zająć się także dezynsekcją i deratyzacją na strychach, na których w trakcie sprzątania odkryto problem z niechcianymi intruzami w postaci owadów lub gryzoni.

Najlepsze metody usuwania zaschniętych plam z krwi

Usuwanie śladów krwi

Zaschnięte plamy z krwi bywają niezwykle trudne do usunięcia, nie tylko z ubrań, ale i różnego rodzaju powierzchni. Gdy skaleczymy się lub dojdzie do większego wypadku, podjęcie próby szybkiego usunięcia śladów krwi jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapobiegnięcie powstaniu widocznych śladów i przebarwień. Przy sprzątaniu trzeba oczywiście zachować bezpieczeństwo – jeśli nie sprzątamy własnej krwi, ryzykujemy kontaktem ze skażonym materiałem biologicznym i różnego rodzaju patogenami. Jak wygląda to w przypadku zaschniętych plam? Jakie są najlepsze metody usuwania starych plam z krwi?

Jak usuwać ślady krwi z materiałów i powierzchni?

Krew w domu może pojawić się w różnych sytuacjach, choć najczęściej wynika ze skaleczenia się lub krwawienia z nosa. Bez względu na przyczynę, szybkie pozbycie się plam będzie ważne nie tylko dla estetyki i zachowania czystości ubrań, ale i dla bezpieczeństwa – krew może być nośnikiem wielu wirusów i bakterii, z którymi nie warto mieć bezpośredniej styczności i przy których zawsze należy stosować odpowiednie środki ostrożności. Świeże plamy krwi warto ścierać w rękawiczkach, a powierzchnie na których pojawiły się plamy dokładnie zdezynfekować. W przypadku gładkich powierzchni, wszelkiego rodzaju blatów czy podłóg, pozbycie się świeżych plam to jednak nie problem. Znacznie większy kłopot sprawią tekstylia (np. kanapy, fotele, dywany, poduszki), a także ubrania.

W przypadku materiałów, świeże plamy krwi należy usuwać wyłącznie zimną wodą – kontakt z wodą ciepłą jedynie utrwali plamę. Dobrym rozwiązaniem będzie także użycie szarego mydła. Jeśli możliwe jest włożenie całego materiału do prania, należy wykonać to jak najszybciej (pranie ręczne w zimnej wodzie). Jeśli nie, dobrym pomysłem będzie posypanie plamy solą kuchenną, która wywabi plamę z materiału – sól należy usunąć po ok. godzinie i przepłukać plamę zimną wodą.

Co zrobić gdy plama z krwi zaschnie?

Świeże plamy z krwi usuwają się dość łatwo i jeśli wykorzystasz metodę z zimną wodą i solą kuchenną lub szarym mydłem, nie powinny sprawić większego problemu. Kłopoty pojawiają się, jeśli plama zdąży zaschnąć.

Zarówno na materiałach, jak i różnych chłonnych powierzchniach, usunięcie plamy z krwi na mokro zdejmie tylko zewnętrzną warstwę zaschniętego materiału – plama pozostanie widoczna, jeśli odpowiednio jej nie wywabimy.

Pierwszym sposobem na usuwanie śladów krwi jest sól kuchenna. Namocz materiał z zaschniętą plamą w zimnej wodzie z dodatkiem soli w proporcji 3 łyżki soli na 1 litr wody. Po dokładnym wymoczeniu materiału możesz go wyprać, a w razie potrzeby powtórzyć procedurę. Zamiast soli możesz zastosować też wodę utlenioną lub moczenie materiału w roztworze z wody utlenionej (ok. 200 ml na litr wody).

Dobrym środkiem wybielającym i wywabiającym plamy z krwi jest sok z cytryny, jednak jego stosowanie warto pozostawić do użytku na materiałach białych, tak by ograniczyć ryzyko ich odbarwienia. Potarcie zaschniętej plamy roztworem z wody i cytryny powinno wywabić plamę. Nieco delikatniejszą alternatywą będzie pocieranie plamy płynem do naczyń.

Usuwanie plam krwi

Czyszczenie plam z krwi może być niebezpieczne

Bez względu na to, czy plama po krwi jest zaschnięta czy świeża, kontakt z nią wiąże się z ryzykiem kontaktu z różnego rodzaju bakteriami, wirusami i patogenami. O ile ręczne spieranie świeżych śladów po własnej krwi nie jest jeszcze powodem do niepokoju, czyszczenie powierzchni po czyjejś krwi, nawet jeśli to osoba z bliskiej rodziny, powinno wołać do zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Jeśli sprzątamy miejsca po wypadkach, pracujemy w przychodni czy szpitalu lub mieliśmy kontakt z obcą osobą, udzielając np. pomocy przy wypadku, wykorzystanie wszystkich środków bezpieczeństwa będzie konieczne.

Co ważne, zasadę tą należy zastosować także do zaschniętych plam krwi – bakterie i wirusy są w stanie przetrwać także w zaschniętej plamie, a przy jej usuwaniu na mokro rozprowadzisz je jedynie po większej powierzchni.

Im większa plama krwi, tym większe ryzyko kontaktu z niebezpiecznym materiałem biologicznym. W przypadku dużych śladów po krwi warto zostawić sprawę w rękach profesjonalnych firm specjalizujących się w sprzątaniu materiału biologicznego. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu doszło do poważnego wypadku lub zgonu, przekazanie zadania oczyszczania plam z krwi na ręce doświadczonej firmy dysponującej specjalistycznym sprzętem będzie znacznie bezpieczniejsze, niż próby samodzielnej walki z plamami z wykorzystaniem domowych sposobów.