Najlepsze metody usuwania zaschniętych plam z krwi

Usuwanie śladów krwi

Zaschnięte plamy z krwi bywają niezwykle trudne do usunięcia, nie tylko z ubrań, ale i różnego rodzaju powierzchni. Gdy skaleczymy się lub dojdzie do większego wypadku, podjęcie próby szybkiego usunięcia śladów krwi jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapobiegnięcie powstaniu widocznych śladów i przebarwień. Przy sprzątaniu trzeba oczywiście zachować bezpieczeństwo – jeśli nie sprzątamy własnej krwi, ryzykujemy kontaktem ze skażonym materiałem biologicznym i różnego rodzaju patogenami. Jak wygląda to w przypadku zaschniętych plam? Jakie są najlepsze metody usuwania starych plam z krwi?

Jak usuwać ślady krwi z materiałów i powierzchni?

Krew w domu może pojawić się w różnych sytuacjach, choć najczęściej wynika ze skaleczenia się lub krwawienia z nosa. Bez względu na przyczynę, szybkie pozbycie się plam będzie ważne nie tylko dla estetyki i zachowania czystości ubrań, ale i dla bezpieczeństwa – krew może być nośnikiem wielu wirusów i bakterii, z którymi nie warto mieć bezpośredniej styczności i przy których zawsze należy stosować odpowiednie środki ostrożności. Świeże plamy krwi warto ścierać w rękawiczkach, a powierzchnie na których pojawiły się plamy dokładnie zdezynfekować. W przypadku gładkich powierzchni, wszelkiego rodzaju blatów czy podłóg, pozbycie się świeżych plam to jednak nie problem. Znacznie większy kłopot sprawią tekstylia (np. kanapy, fotele, dywany, poduszki), a także ubrania.

W przypadku materiałów, świeże plamy krwi należy usuwać wyłącznie zimną wodą – kontakt z wodą ciepłą jedynie utrwali plamę. Dobrym rozwiązaniem będzie także użycie szarego mydła. Jeśli możliwe jest włożenie całego materiału do prania, należy wykonać to jak najszybciej (pranie ręczne w zimnej wodzie). Jeśli nie, dobrym pomysłem będzie posypanie plamy solą kuchenną, która wywabi plamę z materiału – sól należy usunąć po ok. godzinie i przepłukać plamę zimną wodą.

Co zrobić gdy plama z krwi zaschnie?

Świeże plamy z krwi usuwają się dość łatwo i jeśli wykorzystasz metodę z zimną wodą i solą kuchenną lub szarym mydłem, nie powinny sprawić większego problemu. Kłopoty pojawiają się, jeśli plama zdąży zaschnąć.

Zarówno na materiałach, jak i różnych chłonnych powierzchniach, usunięcie plamy z krwi na mokro zdejmie tylko zewnętrzną warstwę zaschniętego materiału – plama pozostanie widoczna, jeśli odpowiednio jej nie wywabimy.

Pierwszym sposobem na usuwanie śladów krwi jest sól kuchenna. Namocz materiał z zaschniętą plamą w zimnej wodzie z dodatkiem soli w proporcji 3 łyżki soli na 1 litr wody. Po dokładnym wymoczeniu materiału możesz go wyprać, a w razie potrzeby powtórzyć procedurę. Zamiast soli możesz zastosować też wodę utlenioną lub moczenie materiału w roztworze z wody utlenionej (ok. 200 ml na litr wody).

Dobrym środkiem wybielającym i wywabiającym plamy z krwi jest sok z cytryny, jednak jego stosowanie warto pozostawić do użytku na materiałach białych, tak by ograniczyć ryzyko ich odbarwienia. Potarcie zaschniętej plamy roztworem z wody i cytryny powinno wywabić plamę. Nieco delikatniejszą alternatywą będzie pocieranie plamy płynem do naczyń.

Usuwanie plam krwi

Czyszczenie plam z krwi może być niebezpieczne

Bez względu na to, czy plama po krwi jest zaschnięta czy świeża, kontakt z nią wiąże się z ryzykiem kontaktu z różnego rodzaju bakteriami, wirusami i patogenami. O ile ręczne spieranie świeżych śladów po własnej krwi nie jest jeszcze powodem do niepokoju, czyszczenie powierzchni po czyjejś krwi, nawet jeśli to osoba z bliskiej rodziny, powinno wołać do zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Jeśli sprzątamy miejsca po wypadkach, pracujemy w przychodni czy szpitalu lub mieliśmy kontakt z obcą osobą, udzielając np. pomocy przy wypadku, wykorzystanie wszystkich środków bezpieczeństwa będzie konieczne.

Co ważne, zasadę tą należy zastosować także do zaschniętych plam krwi – bakterie i wirusy są w stanie przetrwać także w zaschniętej plamie, a przy jej usuwaniu na mokro rozprowadzisz je jedynie po większej powierzchni.

Im większa plama krwi, tym większe ryzyko kontaktu z niebezpiecznym materiałem biologicznym. W przypadku dużych śladów po krwi warto zostawić sprawę w rękach profesjonalnych firm specjalizujących się w sprzątaniu materiału biologicznego. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu doszło do poważnego wypadku lub zgonu, przekazanie zadania oczyszczania plam z krwi na ręce doświadczonej firmy dysponującej specjalistycznym sprzętem będzie znacznie bezpieczniejsze, niż próby samodzielnej walki z plamami z wykorzystaniem domowych sposobów.