Jesteś „chomikiem”, a Twój strych pęka w szwach? Gruntowne sprzątanie może zająć tylko kilka godzin!

Sprzątanie strychów

Strych to jedna z najbardziej użytecznych, ale często także najbardziej zagraconych części domu. To właśnie tam wynosimy zwykle wiele niepotrzebnych przedmiotów, pudełek, dekoracji, starych ubrań, a często także tzw. „przydasi” – rzeczy, które nie mają w tej chwili dla nas żadnej wartości, ale w przyszłości mogą okazać się użyteczne. Jeśli masz tendencje do przeładowywania swojego strychu, wynoszenia tam absolutnie wszystkiego i chomikowania zarówno przydatnych, jak i mniej praktycznych gadżetów, prawdopodobnie należysz do grona domowych chomików. Nie ma w tym nic złego, o ile pozornie nieszkodliwe gromadzenie nie urośnie do problemu zbieractwa. Jak skutecznie rozładować zagracony strych i przygotować użyteczną przestrzeń do przechowywania w zaledwie kilka godzin?

Samodzielne sprzątanie strychu – gdzie zacząć działania?

Jeśli Twój strych już teraz pęka w szwach, a Ty zastanawiasz się gdzie zmieścić kolejne pudełko świątecznych dekoracji zdjętych właśnie z choinki, prawdopodobnie warto pomyśleć już o odgraceniu strychu (lub piwnicy), przejrzeniu zgromadzonych zapasów i lepszym zorganizowaniu domowej przestrzeni magazynowej. Zadanie może być wymagające, szczególnie jeśli strych nie był sprzątany od wielu lat, a o wielu z nagromadzonych tam rzeczy nie masz nawet pojęcia. Samo ich przeglądanie, segregowanie i podejmowanie decyzji o tym co zachować może zająć kilka dni, szczególnie gdy na zadanie poświęcasz tylko kilka wolnych godzin dziennie.

Zacznij od gruntownego segregowania rzeczy i przeglądania każdego przedmiotu po kolei. Zastanów się, czy jest Ci realnie potrzebny, czy może jest składowany na strychu od kilkunastu lat z zamysłem „może kiedyś się przyda”.

W rzeczywistości większość takich rzeczy nie znajduje zastosowania prawie nigdy – trzymamy je, nawet nie przez wzgląd na sentyment, ale zwyczajnie dlatego, że nie potrafimy się ich pozbyć.

Na rzeczy sentymentalne (jak np. pierwsze ubranka dziecka) warto przeznaczyć jedno, odrębne pudło, ale nie zachowywać też wszystkiego – miło jest wrócić do pewnych wspomnień, ale w praktyce takie pudła z pamiątkami mogą leżeć zapomniane na strychu przez kilkadziesiąt lat.

Gdy już zorganizujesz wyraźne kategorie rzeczy do zachowania i wyrzucenia, przemyśl najbardziej odpowiedni sposób ich organizacji, przechowywania oraz utylizacji. Pamiętaj, że nie kierujemy się w takich przypadkach zasadą „wszystko do odpadów zmieszanych” – papiery niszczymy i wyrzucamy do odpowiednich kontenerów, a urządzenia, zbędne meble czy sprzęty oddajemy do punktów selektywnego zbioru odpadów.

Czy strych „chomika” może być dobrze zorganizowany?

Przygotowanie zadbanego, logicznie urządzonego i dającego przestrzeń na poruszanie się strychu jest jak najbardziej możliwe i osiągalne, nawet w przypadku zbieraczy. Po przeprowadzeniu segregacji z kroku 1 musisz zadbać o dokładne wysprzątanie i, w miarę potrzeby, wyremontowanie strychu, a następnie zainstalowanie półek i systemów przechowywania zabezpieczających rzeczy przed kurzem oraz wilgocią. Dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju pudełka i plastikowe kontenery. Wszystkie przedmioty staraj się układać logicznie, tak by miały swoje miejsce, były łatwe do znalezienia, z tymi najbardziej potrzebnymi ustawionymi tuż przy wejściu na strych.

Pozostaw też miejsce na przedmioty sezonowe – być może strych stanie się miejscem na przechowywanie pojemników z ubraniami zimowymi, dekoracjami świątecznymi, sprzętem grillowym i akcesoriami do sportów wodnych?

Sprzątanie strychu: postaw na pomoc profesjonalnej ekipy sprzątającej

Najtrudniejszym elementem sprzątania własnego strychu jest brak czasu. W przypadku „chomików” taki proces może zająć nawet kilkanaście dni, jeśli pod uwagę weźmiemy poświęcanie strychowi po kilka wolnych godzin dziennie po powrocie z pracy. Jeśli chcesz rozwiązać sprawę szybciej, skuteczniej, a jednocześnie nie przejmować się załatwianiem formalności związanych z wynajmem gruzu na kontener czy wywozu śmieci wielkogabarytowych, dobrym pomysłem może być zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej do pomocy przy uporządkowaniu strychu.

Sprzątanie strychów

Chcesz mieć problem szybko z głowy? Zdecyduj się na natychmiastową pomoc od fachowców, dla których profesjonalne sprzątanie strychów to codzienność.

Na jakie działania można liczyć w ramach takiej usługi? Ekipa sprzątająca wspomoże przede wszystkim w skutecznym pozbywaniu się zbędnych rzeczy – wynoszeniu ich z domu, sortowaniu śmieci oraz organizacji wywozu odpadów specjalnych, w tym gruzu, gabarytów czy sprzętów elektronicznych. Firma zajmie się także gruntownym sprzątaniem samego strychu, w tym jego ozonowaniem zapewniającym neutralizację charakterystycznego zapachu stęchlizny, kurzu oraz alergenów w powietrzu. Jeśli będzie to konieczne, firma sprzątająca może zająć się także dezynsekcją i deratyzacją na strychach, na których w trakcie sprzątania odkryto problem z niechcianymi intruzami w postaci owadów lub gryzoni.