Jak działają punkty odbioru elektrośmieci?

elektrośmieci punkt odbioru

Punkty odbioru elektrośmieci są prowadzone przez specjalne firmy, które specjalizują się w odbiorze oraz prawidłowej utylizacji śmieci elektrycznych i elektronicznych oddawanych przez użytkowników. Do tego typu punktów trafiają nie tylko zużyte pralki czy lodówki, ale też mniejszy sprzęt domowy, a nawet zabawki zdalnie sterowane, baterie czy nieużywane ładowarki. Jak działają takie punkty i dlaczego należy z nich korzystać? 

Jak funkcjonują punkty, do których można oddawać elektrośmieci?

Funkcjonowanie punktów przyjmujących elektrośmieci zależy w dużej mierze od charakteru działalności danego punktu. Te prowadzone w sklepach ze sprzętem elektronicznym najczęściej działają na zasadzie wymiany – klient kupuje nową lodówkę, a sklep odbiera od niego lodówkę starą, którą następnie przekazuje do właściwego punktu utylizacji odpadów elektronicznych. W sklepach klienci mogą oddawać też mniejsze zużyte sprzęty, np. telefony, ładowarki czy żelazka. Co do zasady znacznie lepszym wyborem są jednak bezpośrednie punkty odbioru elektrośmieci prowadzone przez gminy i miasta lub firmy prywatne

Punkty odbierające elektrośmieci zajmują się prawidłowym przyjmowaniem, sprawdzaniem oraz składowaniem odpadów elektrycznych i elektronicznych przeznaczonych do recyklingu i utylizacji z zachowaniem bezpieczeństwa dla środowiska i zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Korzystając z legalnych, sprawdzonych punktów, nie należy się obawiać, że oddane w ich ręce śmieci trafią na nielegalne wysypisko – punkty działają w oparciu o specjalne wytyczne i dbają o to, by elektrośmieci nie trafiały na pola, do przydrożnych rowów czy do lasu, gdzie zanieczyszczałyby środowisko. 

Jakie odpady są przyjmowane w punktach odbioru elektrośmieci? 

Zgodnie z ustawą o odpadach elektrycznych i elektronicznych, za elektrośmieci uważa się wszystkie urządzenia i sprzęty wykorzystywane w domach lub przedsiębiorstwach, w tym zarówno urządzenia niedziałające jak i w pełni sprawne. Do kategorii tej należą duże sprzęty AGD i RTV, małe sprzęty domowe jak odkurzacze, suszarki, wagi czy lokówki i prostownice, telefony komórkowe, tablety, komputery, laptopy, smartwatche, zabawki zdalne – wszystko, co zostało na opakowaniu oznaczone jako sprzęt elektroniczny, symbolem zakazującym utylizacji z odpadami zmieszanymi

punkt odbioru elektrośmieci

Prawidłowa utylizacja elektrośmieci pozwala zapobiec dostawaniu się do środowiska szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które są składową wielu sprzętów i urządzeń elektrycznych. Należy pamiętać, że obowiązek właściwej utylizacji elektroodpadów nakazuje, by nie demontować ich elementów pod pretekstem zysku na złomie – rozbiórkę pozostaw punktom odbioru elektrośmieci, które posiadają odpowiednie narzędzia i techniki utylizacji każdego z elementów w sposób prawidłowy. 

Dlaczego warto współpracować z firmą, która zajmuje się wywozem śmieci B2B?

O ile w przypadku użytkowników prywatnych wywóz elektrośmieci do punktów selektywnej zbiórki odpadów czy sklepu elektronicznego nie powinien stanowić większego problemu, w przypadku firm, które utylizują wiele sprzętów elektronicznych i potrzebują sprawdzonej usługi ich odbioru, współpraca z firmami na podstawie umowy B2B będzie najkorzystniejsza. Firmy takie nie tylko zajmą się odbiorem i utylizacją elektrośmieci, ale też zadbają o to by odbierać je regularnie i nie dopuścić do składowania starych sprzętów i urządzeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Twoja firma pracuje z komputerami, maszynami i innymi urządzeniami elektrycznymi? Zadbaj o to, by po zużyciu trafiły we właściwe ręce i zostały zutylizowane zgodnie z przepisami. O ochronę środowiska przed elektrośmieciami musi dbać każdy, bez względu na to, jaką ilość odpadów produkuje w ciągu dnia, tygodnia, roku czy całego okresu swojej działalności.